De pagina wordt geladen...

Bovag logo

Risico-inventarisatie en -Evaluatie (RI&E)

Laatste update 03 november 2025Leestijd: 4 min

Toegang tot de RI&E van jouw branche

Bij BOVAG staan we voor veiligheid en betrouwbaarheid. Daarom vragen we van onze leden om een actuele Risico-Inventarisatie en -Evaluatie (RI&E) te hebben. Niet (alleen) omdat het moet, maar omdat het werkt. Veilig werken begint met inzicht. En dat heb je als je RI&E op orde is.

De afkorting RI&E staat voor Risico-Inventarisatie en -Evaluatie en is een vragenlijst. Zorg dat je de juiste RI&E gebruikt. Kies uit een van de volgende mogelijkheden om naar de juiste RI&E te gaan. Je bent een:

  • Hele kleine werkgever: in totaal maximaal 40 uur in de week aan werknemers/stagiairs
  • Je hoeft geen volledige RI&E uit te voeren. Het invullen van de checklist gezondheidsrisico’s is voldoende.
  • Nieuw bij de checklist gezondheidsrisico’s? Klik hier om via Oira een account aan te maken.
  • Inloggen als je al een gebruiker bent.

  • Werkgever binnen de cao Motorvoertuigen en Tweewielerbedrijf (MvT): verkopen of repareren van auto's, trucks, fietsen, gemotoriseerde tweewielers, caravans, campers, aanhangwagens en autoverhuur)
  • Nieuw bij de RI&E? Klink hier om via OOMT een gratis account aan te maken.
  • Inloggen als je al een gebruiker bent.
  • Kan je wat hulp gebruiken met het starten van de RI&E? Via OOMT wordt er regelmatig de gratis workshop: ‘RI&E in een halve dag’ gegeven. In deze workshop maak je onder begeleiding van een deskundige je RI&E een plan van aanpak. Kijk hier voor data en om je aan te melden.

  • Werkgever binnen de cao Carrosserie: (ruit)schadehersteller
  • Nieuw bij de RI&E? Je kan een licentie voor de branche-RI&E aanvragen bij EHS-services via dit aanvraagformulier.
  • Inloggen als je al gebruiker bent
  • Kan je wat hulp gebruiken met het starten met de RI&E? Via OOC kan je kosteloos een arbo-coach inschalen die jou hierbij kan helpen. Er wordt ook een interactieve training ‘RI&E in een halve dag' gegeven. Klik hier voor meer informatie.

  • Werkgever binnen de tank- en wasbranche
  • Nieuw bij de RI&E? Via SFTW (sociaal Fonds Tank en Was) kan je kosteloos een account bij Kader aanmaken. Stuur hiervoor een mail naar digital@kader.nl. Zet je Cometec-nummer in die mail. Dit nummer kun je vinden op de factuur van Cometec.
  • Inloggen als je al een gebruiker bent.

  • Werkgever van een BOVAG-rijschool
  • BOVAG heeft voor werkgevers in de rijscholenbranche een eigen RI&E gemaakt. Aan de slag met de BOVAG-rijscholen RI&E? Je vindt de tool via de website ams08.nl.

Aanmelden werkt als volgt:

  • Voer bij de gebruikersnaam jouw e-mailadres in (dit is het e-mailadres waarnaar we alle e-mails sturen: e-mailadres hoofdcontact) en bij het wachtwoord BOVAGams08.
  • Verander het standaard wachtwoord in jouw eigen wachtwoord.
  • Voer voor de twee-factor-authenticatie de pincode in die je in jouw e-mailbox ontvangt. Bij elke nieuwe inlog ontvang je een nieuw code. Let op: leden ontvangen een pincode om in te loggen. Die pincode wordt ook gestuurd naar het e-mailadres van de hoofdcontactpersoon. Deze moet binnen 5 minuten gebruikt worden, anders is hij verlopen.
  • Je kunt aan de slag! Raadpleeg de e-learnings (linksboven in jouw scherm). Deze helpen je om jouw RI&E stap voor stap in te vullen.

Veelgestelde vragen over de RI&E

Stel je voor: je bent druk bezig in je bedrijf, alles loopt goed … tot er iets misgaat. Een medewerker glijdt uit in de wasbox. Bij het tillen verrekt een monteur zijn rug. In het kantoor struikelt iemand over een kabel. Had je dit kunnen voorkomen?

Met een RI&E breng je situaties in kaart voordat ze een probleem worden. Jij weet precies welke risico’s jouw teamleden lopen. Ook kom je erachter waar je al de juiste maatregelen neemt en waar het nog beter kan.

De RI&E is een vragenlijst die je moet invullen. Het gaat om een wettelijke verplichting en geldt dus voor alle werkgevers in Nederland. Die vragen helpen jou met het in kaart brengen van de mogelijke veiligheidsrisico’s op het bedrijf. Aan het eind van de vragenlijst rolt daar een plan van aanpak uit. Dat plan van aanpak geeft het overzicht waar het beter kan en waar je mee aan de slag kan. De RI&E en het plan van aanpak zijn een praktisch hulpmiddel om jouw bedrijf veilig en je medewerkers gezond te houden.

Je kiest zelf hoe je tot een RI&E komt. Wij adviseren je gebruik te maken van de branche-RI&E. Dit is een vragenlijst die BOVAG samen met vakbonden en deskundigen maakt. Alle risico’s die passen binnen de branche zijn daarin verwerkt. Je bent dus compleet. Ben je een kleinere werkgever met maximaal 25 medewerkers? Dan heb je nog een ander voordeel. Je hoeft de ingevulde RI&E in dat geval namelijk niet meer door een deskundige te laten toetsen.

Maar je kunt ook een vragenlijst van een andere deskundige of Arbodienst nemen. Die kan je zelf invullen of je huurt hiervoor iemand in. Deze RI&E moet wel altijd nog door een deskundige getoetst worden.

Let op: op dit moment is de RI&E voor de Carrosseriebedrijven nog niet erkend als branche-RI&E. Dat betekent dat je de RI&E nog moet laten toetsen, ook als je maximaal 25 medewerkers hebt. BOVAG is bezig om de erkenning te regelen, zodat dat toetsen straks niet meer nodig is.

BOVAG Rijscholen heeft speciaal voor jou een Risico-inventarisatie & -evaluatie (RI&E) ontwikkeld. Deze RI&E maakt het up-to-date houden van de verplichte RI&E makkelijker, en helpt je de kwaliteit van je arbobeleid te verhogen. De RI&E is voor jou als BOVAG-rijschool gratis te gebruiken.

Heb je de RI&E voltooid met behulp van de tool? Neem dan contact op met een arbodeskundige, die bij je langskomt om te controleren of de RI&E juist is ingevuld. Indien je hier geen contract voor hebt met je arbodienst, kun je hier een lijst vinden met gecertificeerde arbodiensten. Keurt de arbodienst je RI&E goed, dan voldoe je aan de eisen die de wet aan de RI&E stelt.

In de Arbowet wordt geen termijn genoemd met betrekking tot de geldigheidsduur van de RI&E. Uitgangspunt is dat je RI&E actueel moet zijn. Wij adviseren de RI&E elke drie jaar te actualiseren. En als er in de tussentijd wijzigen zijn in de werkmethoden, de werkomstandigheden of bij technische innovaties, dan zal de RI&E ook moeten worden aangepast.

Een ingevulde RI&E levert een plan van aanpak op. Hierin staan de risico’s waar je nog mee aan de slag moet. Het is belangrijk dat dit plan van aanpak dus niet op een plank terecht komt. Daarom moet je dit plan in elk geval jaarlijks updaten.

Dossiers met dezelfde categorie

Bezig met laden...

Door gebruik te maken van onze website geef je toestemming voor het plaatsen van tracking cookies.