De pagina wordt geladen...
Met de onbemande tankstations is Tango al jarenlang een bekende formule langs de Nederlandse wegen, maar de keten staat aan de vooravond van een flinke transformatie. Hoe ziet het tankstation van de toekomst eruit? En hoe helpt het kersverse BOVAG-lidmaatschap bij de nieuwe strategie? We spreken Michael Romijn, Shop Performance Manager (rechts) en André op de Weegh, Customer Value Proposition Developer bij Tango.
In het jaar 2000 opende het eerste onbemande tankstation van Tango in Nijmegen. Inmiddels zijn dat er zo’n tweehonderd, verspreid over heel Nederland. “De eerste twintig jaar is onbemand tanken voor de best mogelijke prijs de enige focus geweest”, vertelt Michael. “Vijf jaar geleden zijn we gestart met de eerste laadpalen en de introductie van de ‘Tango electric-laadpas', waarmee klanten bij ons maar ook bij vrijwel alle andere aanbieders kunnen (snel)laden. In 2022 lanceerden we de Tango app, met een loyaliteitsprogramma voor extra korting, mobiel betalen, betaald parkeren en een autodeelmogelijkheid. Om de zakelijke klant te trekken kan er ook gespaard worden voor bijvoorbeeld uitjes. We waren voorheen met name gericht op consumenten, maar gezien het vooral zakelijke klanten zijn die elektrisch rijden, willen we die ook meer aanspreken.”
Met de nieuwe koers geeft Tango een andere invulling aan het traditionele tankstation. Gezien de groei van elektrisch rijden krijgt laden meer prioriteit.
“De eerste twintig jaar is onbemand tanken voor de best mogelijke prijs de enige focus geweest”Michael Romijn, Shop Performance Manager bij Tango
Om de zakelijke klant te trekken kan er ook gespaard worden voor bijvoorbeeld uitjes. We waren voorheen met name gericht op consumenten, maar gezien het vooral zakelijke klanten zijn die elektrisch rijden, willen we die ook meer aanspreken.”
Met de nieuwe koers geeft Tango een andere invulling aan het traditionele tankstation. Gezien de groei van elektrisch rijden krijgt laden meer prioriteit. Daarnaast moeten de stations een ontmoetingsplek worden, waar je even kunt ontspannen met koffie en een broodje. In dat kader is Tango een samenwerking aangegaan met Bakker Bart. In Deventer moet dit jaar de eerste tank- en laadlocatie komen met een Bakker Bart-eet- en drinkgelegenheid. De aankomende twee jaar moeten de eerste tien Tango-locaties transformeren naar dit nieuwe concept. Met die ervaring wordt vervolgens gekeken welke plekken nog meer in aanmerking komen.
“We hebben met behulp van enquêtes en interviews onderzoek gedaan naar de behoefte van klanten”, vult André aan. “EV-rijders staan toch al gauw een half uur stil. We kregen terug dat zij graag in een prettige omgeving wat willen eten en drinken, en misschien even werken. Maar we richten ons ook op mensen die in de omgeving wonen en een plek zoeken om elkaar te ontmoeten. Tango-locaties zijn namelijk vooral in woonwijken te vinden, dichtbij mensen. Onze stations moeten een plek zijn waar je graag komt.”
In de snel veranderende markt moet Tango wel nieuwe paden inslaan. Op dit moment komt het overgrote deel van de omzet nog uit fossiele brandstoffen. Michael: “Vanaf 2035 mogen binnen de EU geen nieuwe auto’s met brandstofmotor meer verkocht worden, dus de markt gaat op lange termijn sterk verschuiven. Dat kunnen wij niet alleen maar met laadpalen opvangen. Daarom zijn we op zoek naar andere inkomstenstromen. We weten bijvoorbeeld ook dat tanken en wassen een logische combinatie is. Het moet passen bij ons netwerk en bij de locaties, maar we zijn wel aan het onderzoeken of dat iets voor ons is. We willen bewegen van petroleumspeler naar een bredere mobiliteitsspeler.”
“We willen niet alleen maar nemen, maar ook geven”André op de Weegh, Customer Value Proposition Manager bij Tango
“Dat is ook een van de redenen waarom een BOVAG-lidmaatschap goed past”, gaat hij verder. “Bij elke ambitie die wij hebben richting die bredere mobiliteit, beschikt BOVAG over relevante inzichten, rapporten en juridische kennis. Ons bedrijf is in transitie en dan ben je altijd op zoek naar informatie, bijvoorbeeld over customer journeys, cijfers over de automarkt, of branchespecifieke rapporten als Tankstations in Cijfers of Wassen in Cijfers. Daarnaast is BOVAG praktisch ingesteld en dat past ons goed. Tango is weliswaar onderdeel van Q8, een grote energie-en mobiliteitsspeler, maar we opereren lokaal. Wij lopen regelmatig tegen dezelfde dingen aan als lokale ondernemers. Hoe ga je om met je cao? Hoe ga je om met tabaksverkoop? Voor ons zijn er dingen nieuw, maar in feite is het niets anders dan wat bij veel andere tankstations met shops al gebeurt. Er zit bij BOVAG gewoon veel kennis die ons kan helpen in de zoektocht naar het tankstation van de toekomst.”
André ziet ook wat betreft de lobby een meerwaarde in het lidmaatschap. “BOVAG zet zich richting de politiek in voor de tankbranche in het algemeen, dat is voor ons ook heel belangrijk. En ik denk dat het omgekeerd voor BOVAG ook gunstig is dat wij ons aansluiten. In die zin willen we niet alleen maar nemen, maar ook geven.”
Dit artikel is verschenen in BOVAGkrant 3-2025.